Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Wnikliwe książki o fotografii – od jej techniki do wpływu na historię

Data:
Wnikliwe książki o fotografii – od jej techniki do wpływu na historię

Fotografia zarówno odgrywa ważną rolę w naszej historii, jak i zajmuje ważne miejsce w sztuce. Nie tylko pasjonatów robienia zdjęć zainteresują książki o fotografii. Prezentujemy zarówno takie pozycje, które przydadzą się zapalonym fotografom, jak i takie, które zainteresują tych zainteresowanych – jak wspomnieliśmy – sztuką i historią. Sięgnij po nie, by dowiedzieć się, jak obsługiwać aparat, jak uchwycić chwilę na kliszy – czy raczej – w pamięci aparatu, a także po to, by zrozumieć, jaką rolę fotografia odgrywa w naszych codziennych życiach.

Fotografia mowa ludzka. Tom 2: Perspektywy historyczne Urszula Czartoryska 

Z książki Fotografia mowa ludzka. Tom 2: Perspektywy historyczne dowiesz się, jak kształtowała się pozycja fotografii jako odrębnej sztuki. Jej historia sięga już dwóch stuleci, a przez ten czas spędzono wiele czasu na dyskutowaniu, jakie jest jej miejsce wśród innych dziedzin. W końcu fotografia to nie tylko uchwycanie rzeczywistości w jej najbardziej obiektywnej postaci. Może być kompletnie abstrakcyjna i surrealistyczna. Sięgnij po zbiór pism Urszuli Czartoryskiej, by dowiedzieć się, jak przez dziesięciolecia była postrzegana fotografia w polskiej kulturze sztuk wizualnych.

Fotografia i propaganda. Polski fotoreportaż prasowy w dwudziestoleciu międzywojennym Marcin Krzanicki

Jeśli bardziej od artystycznego podejścia interesuje Cię praktyczne zastosowanie fotografii w polityce i kształtowaniu naszego rozumienia świata, przeczytaj Fotografia i propaganda. Polski fotoreportaż prasowy w dwudziestoleciu międzywojennym Marcina Krzanickiego. Dowiesz się z niej, jak zdjęcia, które oglądamy, wpływają na to, jak postrzegamy świat. Autor zastanawia się w niej nad ważnym zagadnieniem: czy fotografia naprawdę pozwala nam zobaczyć świat takim, jaki jest, czy też kształtuje w naszych umysłach obraz świata, który autorzy zdjęć mogą dowolnie kształtować.

Uważna fotografia. Jak przeganiać chmury, które przesłaniają niebo Jarosław Chybicki 

Twoje zainteresowanie fotografią leży w pasji do robienia zdjęć, ale nie masz jeszcze wypracowanego oka, które wie, na co zwrócić uwagę, jak dobrać kompozycję, by każdy kadr był sam w sobie dziełem sztuki? W jego wypracowaniu pomoże ci książka o fotografii Jarosława Chybickiego. W Uważna fotografia. Jak przeganiać chmury, które przesłaniają niebo, autor tłumaczy, jak robić zdjęcia, które będą się wyróżniać i wzbudzą podziw odbiorców. Znajdziesz tutaj między innymi ćwiczenia fotograficzne i wiele inspiracji.

Mały poradnik fotograficzny Robert Warechowicz 

Potrzebujesz wsparcia z bardziej technicznej strony? Przeczytaj Mały poradnik fotograficzny Roberta Warechowicza i dowiedz się, jak obsługiwać aparat i obrabiać wykonane zdjęcia. To idealna pozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią i nie wiedzą jeszcze jak w pełni wykorzystać możliwości swojego sprzętu - niezależnie od tego, czy jest to aparat analogowy, czy cyfrowy.

Nieprzezroczyste Agnieszka Pajączkowska

Fotografia może być sztuką samą w sobie, może być narzędziem propagandy, ale każdego dnia jest wykorzystywana przez nas samych do prostego dokumentowania naszych żyć. Taką rolę spełniała od momentu swojego powstania. Jednak gdy jedne ze zdjęć zostają wyniesione na piedestał, inne są kompletnie pomijane. Nad tymi drugimi pochyla się Agnieszka Pajączkowska w Nieprzezroczystych. W tej książce o fotografii chłopskiej autorka opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, pochylając się nad okolicznościami, w których powstawały, a przede wszystkim na fotografach i fotografkach, którzy je wykonywali. To ważne i nieoczywiste spojrzenie na historię fotografii, z którym warto się zapoznać.

Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki Anna Musiałówna

Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki to kolejne spojrzenie na to, co zazwyczaj pomijane w historii fotografii - perspektywę fotografa. Anna Musiałówna opowiada o własnym życiu przez perspektywę wspomnień i relacji ze spotkań z bohaterami swoich fotoreportaży. Poza opowieścią o życiu fotografki znajdziemy tu też zagadnienia takie jak zmiana oczekiwań wobec reportażu prasowego, która zaszła w ostatnich dekadach.

Znaczenie fotografii w turystyce Marta Lewenstein 

Większość z nas nie ma wątpliwości, że fotografia jest ważnym elementem sztuki, czy nawet polityki. Jak często jednak zastanawiasz się nad jej znaczeniem w turystyce? A znaczenie to jest ogromne. Przedstawia to Marta Lewenstein w swojej pracy Znaczenie fotografii w turystyce. Sięgnij po nią, jadąc następnym razem na wakacje  i przypomnij sobie o tym zagadnieniu, gdy robisz telefonem zdjęcie ładnego widoku, czy imponującego zabytku.

Miłego czytania!